Jak samemu zrobić matę edukacyjną? Dodatkowo gotowy projekt maty.

Ostatnio mata edukacyjna jest hitem na portalach internetowych, a następnie robi furorę w przedszkolach czy szkołach. Ja stworzyłam własną i możecie ją bezpłatnie pobrać i wydrukować w drukarni, ten projekt znajdziecie na końcu artykułu. Hmm ALE jakby ktoś chciał stworzyć własną podobną to zapraszam do przeczytania tego artykułu. Dowiecie się, jak powstaje taka mata i co jest naważniejsze przy jej tworzeniu. Zapraszam.

Tworzenie maty – najważniejszy jest pomysł

Narysuj na kartce papieru swój pomysł. Zastanów się jaka długość i szerokość maty jest dla twoich dzieci najlepsza. Uwzględnij wielkość swojej sali.
Moja mata ma długości 3m i szerokości 55 cm. Sala, w której pracuję jest bardzo duża i wzorowałam się wielkością dywanu.

Realizacja

Kiedy jest pomysł to przechodzimy do jego realizacji. Do stworzenia maty potrzebny jest program graficzny. Jak znasz obsługę photoshopa i masz go na swoim komputerze to zrób to w tym programie. Jeżeli nie, to nie ma co przepłacać i wybierz darmowy program, których jest wiele i będą idealne do stworzenia takiej maty. Takie programy to np. Gimp albo Inkscape. W internecie, np. na Youtube jest dużo filmików jak zacząć z tymi programami, do stworzenia takiej maty nie potrzeba zaawansowanych umiejętności, wystarczą podstawowe funkcje.

Jeżeli zdecydujemy się na program do grafiki rastrowej, np. w. ww Gimp należy przy pamiętać, że podczas tworzenia nowego projektu wybieramy profil kolorystyczny CMYK i rozdzielczość 150dpi.

Będziemy potrzebować też obrazków, które umieścimy na naszej macie, można skorzystać np. z darmowych stron do pobierania grafik, przykładowe, z których ja korzystałam to freevector.com albo freepik.com. Równie dobry narzędziem do tego jest wyszukiwarka Google Images. Wpisujemy w niej obrazek jaki szukamy (po angielsku zwykle jest więcej wyników) i typ pliku jaki szukamy, w moim przypadku było go „svg”, ponieważ szukałam plików wektorowych (można je powiększać bez straty jakości).

Kiedy mata jest zaprojektowana – drukowanie

Ja zdecydowałam się na wydruk mojej maty jako klasyczny billboard reklamowy (materiał o gramaturze 510g). Jest to materiał wystarczająco sztywny, żeby trzymał się dobrze dywanu, a przy tym nie jest śliski i dzieci mogą po tym w miarę bezpiecznie się przemieszczać w skarpetkach. Wybieram w tym celu drukarnię, który drukuje właśnie takie billboardy. Moje zostały wydrukowane w jednej z krakowskich drukarni, koszt druku to 13,99zł/m2. Ze względu na to, że minimalna szerokość takiego druku to 1 metr, wstawiłam 2 maty do jednego pliku i poprosiłam o przecięcie na pół (taki plik mojej maty znajdziecie również na końcu tego artykułu). Dzięki temu koszt wydruku jednej maty w moim przypadku wyniósł 21zł, a za dwie 42 zł. Oczywiście mogą do tego dojść koszty transportu czyli zapłaciłam za wszytsko razem( 2 maty i koszt przesyłki) około 60 zł. Podczas zamawiania należy zaznaczyć, że maty mają nie być oczkowane i bez zgrzewania boków.

Materiał jest wytrzymały na zagięcia. Szybko wraca do szwojej dwanej formy. Jeśli bardzo się zagnie, to pomaga ciepłe powietrze z szuszarki i jest jak nowy. 🙂

Maty zwijają się w rulon, dzięki czemu łatwo je wszedzie przechować.

Mój projekt maty do pobrania

Tak jak obiecałam udostępniam również mój projekt maty w plikach gotowych do druku:

  • 2 maty 50cm x 300cm w jednymi pliku do druku możecie pobrać tutaj lub klikając w przycisk poniżej – jest to najlepsze rozwiązanie dla większości drukarni, dostajemy 2 maty, warto przy tym podczas zamawiania poprosić o przecięcie na pół
  • 1 mata 50cm x 150cm do druku możecie pobrać tutaj